نان رول دارچینی در طرح های مختلف


نان رول دارچینی در طرح های مختلف

مواد لازم برای خمیر :

خمیر مایه ............................ یک قاشق غذاخوری 
شکر.................................... یک چهارم پیمانه 
آب یا شیر............................. یک لیوان 
روغن مایع یا کره.................... 30 گرم 
تخم مرغ.............................. یک عدد 
نمک.................................... یک قاشق مرباخوری 
آرد ......................................به حدی که خمیر به دست نچسبد(حدود 400 گرم)

مواد میانی :

شکر................................... یک دوم پیمانه 
دارچین................................ یک قاشق غذاخوری 
پودر کاکائو............................ یک قاشق غذاخوری 
گردو..................................... 50 گرم خیلی ریز خرد شده 
جوز هندی رنده شده............... یک چهارم قاشق مرباخوری 

مواد لازم برای رومال :

زرده ی تخم مرغ........................ یک عدد
روغن مایع................................ یک قاشق مرباخوری 

طرز تهیه :

خمیر مایه را با یک قاشق مرباخوری شکر و آب ولرم عمل بیاورید . به این ترتیب که شکر را داخل آب ولرم حل کرده و دمای آن را با انگشت کوچک خود امتحان کنید. خمیر مایه را روی سطح آب بپاشید و یک دور هم بزنید تا تمام ذرات خمیر مایه مرطوب شود. این ظرف را کنار بگذارید تا خمیر مایه عمل آمده و کف کند.تمام مواد خمیر به جز آرد را با هم مخلوط کرده و با چنگال یا مفتول هم بزنید تا یک دست شوند. خمیر مایه عمل آمده را به مواد افزوده و آرد را به تدریج اضافه کنید تا خمیر به دست نچسبد . خمیر را روی سطح آردپاشی شده قرار داده و ورز دهید تا یک دست و نرم شده و چسبندگی آن کاملا گرفته شود ولی در عین حال نرم و لطیف بماند. خمیر را در ظرفی با گنجایش کافی که داخل آن یک قاشق غذاخوری روغن مایع ریخته اید بگذارید و خمیر را یک دور در آن بگردانید تا تمام سطح خمیر چرب شود. روی خمیر رابا دستمال نخی تمیزی پوشانده و استراحت دهید تا خمیر عمل آمده و حجم آن دو برابر شود(یک تا یک ونیم ساعت).
برای تهیه مواد میانی تمام مواد را با هم مخلوط کنید.
بعد از اتمام زمان استراحت ، خمیر را روی سطح آرد پاشی شده به شکل مستطیل به ضخامت 3 تا 4 میلی متر باز کنید. روی خمیر را با قلم مو آب مالیده و مواد میانی را روی خمیر به فاصله دو سانتی متر از یک لبه ی خمیر پخش کنید. با کف دست روی مواد میانی فشار دهید تا کاملا به سطح خمیر بچسبد . از یک سمت خمیر شروع به رول کردن نمایید. لبه ی خالی خمیر را با قلم مو مرطوب کرده و رول را محکم کنید.

رول دارچینی در قالب کیک

طرز تهیه :

رولت آماده را داخل قالب کیک دالبردار توخالی که بهتر است تفلون باشد و آن را چرب کرده اید قرار دهید . 2 انتهای خمیر را کمی مرطوب کرده و به هم بچسبانید . با چنگال چند سوراخ در خمیر ایجاد کنید. روی قالب را مجددا با دستمال بپوشانید و نیم ساعت دیگر به آن استراحت دهید . بعد ا زاین مدت نان را به مدت نیم ساعت در طبقه وسط فری که از 20 دقیقه قبل با دمای 180 درجه ی سانتی گراد گرم کرده اید بپزید تا رویه ی آن کمی به طلایی بزند.بعد از خارج کردن نان از فر بلافاصله آن را از قالب خارج کرده و روی توری سیمی خنک کنید.

نکته :

1 ـ اگر قالب شما تفلون نبود می توانید قالب را ابتدا با قلم مو چرب کرده و سپس یک پیمانه آرد داخل قالب بریزید و آرد را در تمام قسمت های قالب برگردانید . سپس آرد مازاد را از قالب خارج کرده و به قالب وارونه چند ضربه بزنید تا آردهای اضافی خارج شود. و بعد رولت را در قالب قرار دهید .
2 ـ می تواند رولت را در قالب لوف نیز بپزید.
3 ـ مقدار کاکائو بسته به کیفیت آن متفاوت است . اگر کاکائوی شما کیفیت خوبی داشت از نصف مقدار داده شده استفاده کنید . استفاده از کاکائو باعث تیره تر شدن مواد میانی و تضاد رنگ بیشتر با خمیر است .
4 ـ می توانید کمی کنجد کف قالب چرب شده بپاشید.

حلقه دارچینی

طرز تهیه:

رولت آماده را داخل سینی فر که کاغذ روغنی انداخته اید قرار داده و حلقه کنید . دو انتهای خمیر را کمی مرطوب کرده و به هم بچسبانید . به وسیله قیچی برش هایی به فاصله 2 سانت یا بیشتر روی حلقه ایجاد کنید طوری که از قسمت داخلی حلقه به هم متصل بمانند. بعد از کامل شدن برش ها آن ها را به یک سمت برگردانید تا مواد داخلی نان دیده شود. روی سینی را با دستمال پوشانده و به خمیر مجددا 20 تا 30 دقیقه ی دیگر استراحت دهید .
مواد رومال را با هم مخلوط کرده و به آرامی نان را رومال کنید و طبق روال ذکر شده در بالا بپزید.

نکته :

1 ـ می توانید مقداری گردو را در مواد میانی بیشتر کنید ولی چون انسجام و چسبندگی خمیر کمتر می شود بهتر است یک عدد سفیده ی تخم مرغ به مواد میانی اضافه کنید.
2 ـ اگر از طعم کره در نان لذت می برید می توانید به جای آب برای مالیدن روی خمیر از کره ذوب شده و خنک شده استفاده کنید.
3 ـ آب مورد استفاده برای مالیدن روی خمیر نباید خنک باشد و بهتر است آن را از شیر آب باز کنید.

رول دارچینی به شکل گل فانتزی

طرزتهیه :

بعد از پخش کردن مواد میانی روی خمیر آن را تا وسط خمیر رول کنید . سمت دیگر خمیر را نیز از جهت مخالف تا وسط خمیر رول کنید تا در وسط خمیر به هم برسند. سطح تماس دو طرف را مرطوب کنید و فشار دهید تا به هم بچسبند . به کمک کارد تیز یا نخ برش های یک سانتی متری بزنید . برش ها را به صورت افقی در سینی فر قرار داده و بخش صاف خمیر را به شکل مثلث به بیرون بکشید تا به شکل قلب در آید . برای هر گل حدود 6 برش از خمیر کافی است . بعد از اتمام کار روی نان ها را با دستمال پوشانده و به مدت 20 دقیقه دیگر استراحت دهید . بعد از اتمام استراحت دوم و مالیدن رومال ، آن را طبق روال گفته شده در فر بپزید.

نکته :

با کوچک یا بزرگ کردن اندازه رولت ها می توانید گل های بزرگ یا کوچک تهیه کنید. حتی می توانید این گل را در اندازه یک قالب گرد 20 سانتی تهیه کنید. با این مقدار خمیر حدود 5 نان کوچک خواهید داشت .

نان رولت گردویی در قالب گرد ساده

طرز تهیه :

رولت آماده را به کمک کارد تیز یانخ تمیز و نازکی به صورت رولت های 2 تا 3 سانتی متری برش بزنید و کمی با فاصله در قالب مورد نظر که کاغذ روغنی انداخته اید ، بچینید . کف این قالب باید کاملا صاف بوده و حجم کافی داشته باشد. روی قالب را با دستمال پوشانده و مجددا نیم ساعت دیگر استراحت دهید تا نان ها مجددا پف کرده و به هم بچسبند . بعد از اتمام زمان استراحت روی بخش های خمیری با قلم موی نازکی زرده تخم مرغ بمالید و طبق روال گفته شده در فر بپزید تا کاملا طلایی شود. بعد از خارج کردن از فر نان را روی توری سیمی خنک کنید.
برای تهیه این مدل نان می توانید از هر قالب دلخواهی اعم از گرد ، مربع ، قلب و ... استفاده کنید به شرطی که کف آن کاملا صاف باشد.

نان گل دارچینی

طرز تهیه :

رولت آماده را به کمک کارد یا نخ تمیزی برش های 2 تا 3 سانتی بزنید. رولت ها را به صورت افقی در سینی فر بگذارید و با کف دست فشار دهید تا پهن و صاف شوند. سپس با قیچی 6 برش به صورت گلبرگ های گل روی آن ایجاد کنید. روی نان ها را با دستمال پوشانده و 20 دقیقه استراحت مجدد بدهید . سپس آن ها را رومال کرده و طبق روال گفته شده در بالا ولی این بار به مدت 15 دقیقه در فر بپزید.

نکته :

1 ـ اگر فر شما از نوع گازی است و اغلب باعث تیره شدن زیره نان هایتان می شود بهتر است از طبقه بالاتر از وسط برای پخت این نان استفاده کنید.
2ـ نان رول دارچینی به صورت ساده نیز بسیار خوش طعم و مطبوع است ولی شما می توانید برای تزئین نهایی این نان از آیسینگ شکری نیز استفاده کنید.

آیسینگ شکری

مواد لازم :

پودر قند یک پیمانه 
شیر 2 قاشق غذاخوری 
اسانس وانیل مایع یک چهارم قاشق مرباخوری 

طرز تهیه :

پودر قند و اسانس وانیل را مخلوط کرده و شیر را اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط غلیظی به دست آید . در صورتی که غلظت مورد نظر حاصل نشد می تواند مقدار شیر را به تدریج بیشتر کنید. آیسینگ آماده را بلافاصله روی نان ها ریخته و سرو کنید. می توانید از قیف و سرماسوره ساده برای تزئین نان ها استفاده کنید.
همچنین شما می توانید گردو را از مواد میانی حذف کرده وبه ترتیب زیر عمل کنید:
سه چهارم پیمانه شکر قهوه ای ، 60 گرم کره ، و 3 قاشق غذاخوری عسل را روی حرارت ملایم قرار دهید تا کره ذوب شده و مواد یک دست شوند. بعد گردو را افزوده و این مخلوط را کف قالب مورد نظر بریزید و بعد خمیر شکل داده شده را روی آن قرار دهید و مراحل را طبق دستور ادامه دهید . بعد از پخت کامل نان باید بلافاصله آن را در ظرف سرو برگردانید.
ـ این روش برای مدل های قالبی کاربرد دارد.
منبع:نشریه هنرآشپزی 72

/ 3 نظر / 352 بازدید
مریم

خیلی‌ممنون‌از‌آموزش‌خوبتون‌

ایران

خیلی عالی بود

زهره

عالـــــــــــــــــــــــــــــــــی! ولی همه رو با هم آموزش دادید خیلی سخت بود.کاش جدا جدا می گفتین[گل]